4. ДО КИЇВСЬКОГО ДОКУМЕНТАЛЬНОГО ДИПЛОМАТАРІЮ: НЕВІДОМИЙ ПРИВІЛЕЙ КОРОЛЯ СИГИЗМУНДА І КИЇВСЬКИМ МІЩАНАМ ВІД 5 січня 1540 р.

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.55389/2786-5797.2021.II.3

Ключові слова:

Київ, королівський привілей, магдебурзьке право, торгівля, мито, Велике князівство Литовське

Анотація

Анотація

Тема київського дипломатарію піднімалась в історіографії неодноразово. У часи видання першого збірника (1931 р.) цю тему вивчав Володимир Щербина. Метою представленої публікації є оприлюднення найранішого збереженого привілею Києву польського короля Сигизмунда І від 5 січня 1540 р. Засвідчена у київському магістраті копія привілею зберігається у складі архіву київського міщанина Василя Ходики Креницького, одного з провідних діячів київської магдебургії XVI — поч. XVII ст.

Принцип історизму та наукової археографії застосований у публікації дозволяє проаналізувати зміст документу. Копія королівського привілею про звільнення від мит київських купців у Мозирі «видає» особистий інтерес Василя Ходики у цих пільгах оскільки реципієнтом цього документа вказаний він сам, тоді ще київський міщанин. Копія листа-привілею була виготовлена київським підскарбієм Горностаєм, про що також зазначено у листі. Серед митних пільг київським міщанам зазначено про звільнення від мита королівського та князівського мита, від мита духовних інституцій та світських осіб по всій території Великого князівства Литовського як на суходолі, так і на воді. За порушення свого привілею — відібрання мита рибного та соляного, а також плата поголовного, — король погрожував мозирським урядовцям покаранням у вигляді компенсації цього мита.

Новизна публікації нововиявленого документа полягає у поповненні київського дипломатарію невідомим документом і примноженні інформації про київські реалії 1-ї половини XVI ст. Місце сучасного збереження у Москві (РФ) — РДАДА ф. 1473, оп.1 спр. 174 наклало свій відбиток і на назву фонду — Поместно-вотчинные архиве юго-западных земель XVI–XIX вв.

Висновком публікації є нова інформація про маґдебургію Києва та про боротьбу київського міщанського корпусу за права безмитної торгівлі та свої торгові привілеї.

 

 

Біографії авторів

Тетяна ЛЮТА, Центр консервації предметів археології (Київ, Україна)

кандидатка історичних наук, заступниця директора Центру консервації предметів археології (Київ, Україна)

Володимир КРАВЧЕНКО, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України (Київ, Україна)

старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України (Київ, Україна)

Опубліковано

2021-12-10

Номер

Розділ

Історія