РЕГЕНЕРАЦІЯ ІСТОРИЧНОЇ ЗАБУДОВИ КОНТРАКТОВОЇ ПЛОЩІ ЯК ЕЛЕМЕНТ ТУРИСТИЧНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ КИЄВА

Автор(и)

  • Кирило ТРЕТЯК Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна

DOI:

https://doi.org/10.55389/2786-5797.2024.01.07

Ключові слова:

Київ, Контрактова площа, архітектура, регенерація, історичне архітектурне середовище

Анотація

Статтю присвячено проблемі відродження історичного архітектурного середовища найстарішого майдану Києва — Контрактової площі. За роки існування тут було створено унікальні ансамблі та окремі споруди різних архітектурних стилів, які надавали особливої мальовничості, краси та урочистості цьому місцю. Площа була осередком духовного, освітнього, адміністративного та комерційного життя Києва протягом середніх віків і нової доби. Серед унікальних будівель, які прикрашали майдан, можна було бачити Богоявленський собор та дзвіницю Братського монастиря, корпуси Києво-Могилянської академії, церкву Богородиці Пирогощі, Гостинний двір, Контрактовий будинок та магістрат. Ці споруди не лише створювали неповторну забудову, а й презентували найкращі зразки національного зодчества і європейську культуру України. На жаль, більшість з описаних будівель не збереглися до нашого часу. Їх втрата стала колосальним ударом не лише по історико-культурній спадщині Контрактової площі, Подолу чи Києва, а й національній, адже саме такою була роль і важливість знищених пам’яток. Зникнення споруд магістрату, Братського монастиря, храму Пирогощі, неповна реалізація задумів з будівництва Гостинного двору та комплексу нового магістрату з Контрактовим будинком призвело до катастрофічної деградації історичного середовища і зовнішнього вигляду площі. Незважаючи на розроблену в 1970-х роках програму регенерації Контрактової площі, не всі її елементи були втілені. На папері залишилось відтворення споруди старого магістрату та завершення будівництва нового. Безперечно, відродження фонтану «Самсон», церкви Пирогощі, Гостинного двору значно поліпшило містобудівну ситуацію на площі. Ці споруди надали Контрактовій площі нового змісту (точніше, повернули його), створили цікаві місця огляду туристам. Сьогодні площа конче потребує продовження реалізації попередніх проєктів у поєднанні з розробленням і втіленням нових концепцій її розвитку. Настав час створити повноцінний майдан з архітектурними та історичними атракціями — площу, яка б ілюструвала досягнення української культури Середньовіччя, нової та новітньої діб. Відродження ансамблів Братського монастиря, старої та нової ратуші відкриють нову еру в історії майдану, перетворять його на європейську пішохідну зону-музей.

Біографія автора

Кирило ТРЕТЯК, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

кандидат історичних наук, доцент

Посилання

Miletskiy, A. & Tolochko, P. (1989). Park-muzey «Drevniy Kyiv». Kyіv: Naykova dymka [in Russian].

Novosvitnia K. Na Podoli hotuiutsia do rekonstruktsii istorychnoi ploshchi ta vulytsi. Vechirnii Kyiv. 11 bereznia 2021 r. https://vechirniy.kyiv.ua/news/50475/

Shevchenko, V. (1997). Novyy etap u restavratsiyniy praktytsi Ukrayiny. Kontraktova ploshcha v Kyіvi. Pamyatku Ukrayny, 1997, 1, 23—27 [in Ukrainian].

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-06

Номер

Розділ

ОХОРОНА ПАМ’ЯТОК